MODEL:  UA85U8000FUXZN
Samsung UHD UA85U8000FUXZN 85'' Smart TV
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
i
Same-day to 2-day delivery
Check availability in store
Features:
  • 85" Crystal UHD U8000F 4K Smart TV (2025)
  • Refresh Rate :50Hz
  • Crystal Processor 4K
  • Contrast Enhancer : Yes
  • HDR 10+ Support
  • AI Upscale:4K Upscaling
  • Motion Technology : Motion Xcelerator
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
Loyalty dots logo
Earn 0 loyalty dots equivalent to BHD 0
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
i
Features:
  • Refresh Rate :50Hz
  • Crystal Processor 4K
  • Contrast Enhancer : Yes
  • HDR 10+ Support
  • AI Upscale:4K Upscaling
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
View less description
Specifications
Networking
Bluetooth
Yes
Bluetooth Version
5.3
WI-FI
Yes
WI-FI Standards
Wi-Fi 5
Display
Display Diagonal
85"
Display Resolution (numeric)
4K (3,840 x 2,160)
Software
Operating System Installed
Tizen
Others
Ports
HDMI:3,USB: 1, Ethernet ( LAN) : 1
Series
Series
Samsung F Series
Dimensions and weight
Dimensions
1889.9 x 1132.8 x 326 mm, 40.7 kg